مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی قم از رونق در خوشه صنعتی سنگ با ورود و معرفی صنعت سنگ قم به بازارهای بین المللی خبر داد.

به گزارش ایرنا، امیر طیبی نژاد عصر چهارشنبه درآیین امضا تفاهم نامه میان شرکت شهرک های صنعتی و اتحادیه سوهان قم جهت استقرار واحدهای تولید سوهان در شهرک صنعتی شهاب قم در محل استانداری ، فعالیت خوشه صنعتی سنگ قم را موجب رونق کسب و کار در این صنعت دانست وافزود:حضور صنعت سنگ قم در بازارهای بین المللی به ویژه بازار عراق و امارات موجب افزایش درآمد، رونق کسب و کار و توسعه بازارهای فروش شده است.

وی با بیان اینکه خوشه صنعتی سنگ قم به عنوان یکی از خوشه های اقتصاد مقاومت کشوری معرفی شده است گفت: در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، با توجه به ظرفیت های مهم صنعت سنگ قم، توجه ویژه ای به خوشه صنعتی قم صورت گرفته به طوری که طی ماه های گذشته شاهد صادرات سنگ قم به عراق بوده ایم.
وی اقدام های صورت گرفته درخصوص خوشه سوهان قم نیز مورد اشاره قرار داد و ابراز کرد: کارهای بسیار زیادی در حوزه زیرساختی صنعت سوهان قم انجام شده تا وضعیت سنتی فعلی تولید سوهان ساماندهی شده و تولید سوهان در قم از نظر بهداشتی و کیفیت از استانداردهای بالاتری برخوردار باشند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم توجه به آموزش را مورد تاکید قرار داد و گفت: مرکز علمی کاربردی شرکت شهرک های صنعتی قم در حال تدوین دروس آموزشی مورد نیاز صنعت استان است تا دانشجویان بر اساس نیاز صنعت آموزش های لازم را فراگیرند.

** صنعت سنگ قم با کمبود نیروهای ماهر کارگری و مدیریتی مواجه است
صادق معصومی، عامل توسعه خوشه سنگ قم با اشاره به انتخاب خوشه سنگ قم به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی کشور گفت: 250 واحد تولید سنگ ساختمانی در قم فعال هستند که ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون مترمربع سنگ ساختمان را دارند ضمن اینکه بیش از چهارهزار و 100 نفر در این عرصه مشغول به کار هستند.
وی صنعت سنگ را یکی از توانمندی های مهم قم برشمرد و افزود: تامین مواد اولیه، بهبود و کیفیت فرآوری و نیز توسعه بازار سه گلوگاه مهم صنعت سنگ در استان است که نیار به حمایت بیشتر مسئولان دارد.
عامل توسعه خوشه سنگ قم، صنعت سنگ را صنعتی وابسته به مسکن عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به رکود در بازار مسکن، صنعت سنگ نیز با رکود مواجه شد که توسعه بازار در سطح بین المللی در اولویت های کاری خوشه صنعتی سنگ کشور قرار گرفته است.
معصومی تشکیل دوکنسرسیوم و شبکه صادرات و نیز حضور در نمایشگاه های بین المللی به ویژه در کشور عراق را از جمله اقدام های خوشه سنگ قم اعلام کرد و گفت: با معرفی ظرفیت های سنگ قم در عراق، استقبال خوبی توسط تاجران عراقی از صنعت سنگ قم طی ماههای گذشته صورت گرفته است.
وی افزود: صنعت سنگ قم نیازمند حمایت آموزشی است چرا که بیشتر مشکل صنعت سنگ ناشی از ناآگاهی و بی اطلاعی کارگران از دانش روز صنعت سنگ است.
عامل توسعه خوشه سنگ قم، ایجاد مدرسه آموزشی به منظور افزایش آگاهی در صنعت سنگ را ضروری دانست و اظهار داشت: صنعت سنگ قم با کمبود نیروهای ماهر در سطح کارگری و مدیرتی مواجه است.
معصومی تاکید کرد: بالابودن قیمت تمام شده و پایین بودن بهره وری در صنعت سنگ قم به دلیل نبود نیروی ماهر کارگری و مدیریتی است به همین دلیل تشکیل مدرسه آموزشی از ضرورت های صنعت سنگ است.
وی تمایل نداشتن شهرداری قم برای استفاده از سنگ در پروژه های شهرداری را مورد انتقاد قرار داد و افزود: پیشنهاد ما استفاده از المان سنگ در یکی از میدان های قم به منظور معرفی و توجه به صنعت سنگ در استان است.

** سالانه پنج هزار تن سوهان در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود
حمید پوریزدی رییس اتحادیه سوهان و حلوایی قم نیز در این آیین سوهان را معروف ترین شیرینی کشور و نماد استان قم اعلام کرد و گفت: 800 واحد تولید، توزیع و فروش سوهان در قم وجود ارد که سالانه پنج هزار تن سوهان در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کنند.
وی افزود: صنعت سوهان با اشتغال زایی بیش از چهار هزار نفر یکی از بزرگترین و اشتغال زاترین صنایع استان قم در حوزه صنایع کوچک است.
رییس اتحادیه سوهان و حلوایی قم، اظهار داشت: استان قم 60 درصد بازار فروش سوهان را به خود اختصاص داده و بخشی از این تولید نیز در بازارهای بین المللی به فروش می رسد.
پوریزدی تاکید کرد: به دلیل اینکه نهادهای مسئول حمایت های لازم را از صنعت سوهان قم انجام نداده اند شاهد تعدیل نیرو در این حوزه مهم اقتصادی هستیم.
وی عدم ثبات در بازار، نوسانات قیمت مواد اولیه، عدم توجه مسئولان و روند نزولی نیروی کار ماهر را از جمله مهمترین مشکلات صنعت سوهان قم برشمرد و ابراز داشت: به دلیل سختی کار وسود پایین جوانان حاضر به فعالیت در این صنعت نیستند که این موضوع موجب شده تا صنعت سوهان قم با کمبود نیروی ماهر مواجه شود که ایجاد رشته دانشگاهی تولید سوهان و برگزاری کارگاه های آموزشی می تواند بخشی از این مشکل را برطرف کند.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
وسعت 11 شهرک و ناحیه صنعت استان قم بالغ بر 3 هزار و 700 هکتار است.
در این آیین همچنین تفاهم نامه ای بین شرکت شهرک های صنعتی استان قم و اتحادیه سوهان و حلوای قم به امضا رسید. بر اساس این تفاهم نامه 10 هکتار از زمین های شهرک صنعتی شهاب قم به منظور استقرار واحدهای سوهان پذیری قم در اختیار این اتحادیه قرار گرفت.
رونمایی از کتاب میراث داران سوهان قم نیز از دیگر بخش های این آیین بود.
سوهان قم با قدمت 100 ساله مهمترین سوغات و نماد استان قم به شمار می رود. بیش از 800 واحد تولید، توزیع و فروش سوهان در قم وجود دارد که سالانه پنج هزار تن سوهان تولید و در بازارهای داخلی و خارجی توزیع می کند.
در واحدهای تولید و توزیع سوهان قم بیش از 4 هزار نفر مشغول به کار هستند.
همچنین صبح چهارشنبه با حضور علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور، 9 طرح خدماتی، عمرانی و زیرساختی شهرک های صنعتی قم با اعتبار بالغ بر 160 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 30 بهمن 1395 ساعت 07:48
  • اندازه قلم

درباره ی خوشه سنگ قم

   خوشه سنگ قم با تمرکز حدود 250 واحد سنگبری ،8 معدن فعال سنگ ساختمانی و با اشتغال بیش از 4092 نفر در این واحدها در محدوده استان به عنوان یک خوشه مهم و استراتژیک برای توسعه مورد توجه است.
نزدیکی قم به تهران به عنوان بزرگترین بازار کشور ، موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی آن،این استان را بعد از اصفهان به دومین قطب با سابقه صنعت سنگبری کشور تبدیل کرده است. محصولات تولیدی این خوشه، سنگ گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر و انواع دیگر سنگ های ساختمانی است.

لینک های مرتبط 3