يزداني در قم خبر داد: بعد از برجام با 17 كشور تفاهم نامه امضاء كرديم

به گزارش روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي استان قم؛ مهندس علي يزداني در آیین امضا تفاهم نامه شرکت شهرک های صنعتی و اتحادیه سوهان قم  طي سخناني خوشه های صنعتی را به عنوان یکی از محورهای مهم توسعه صنعتی در تمام کشورها دانست و اظهارداشت: 389 خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده و 68 خوشه صنعتی خاتمه یافته است.

وي با بيان اينكه 60 اتحادیه صنفی و بیش از یکهزار واحد صنعتی در داخل شهرک های صنعتی قم فعال هستند افزود: از 389 خوشه صنعتی شناسایی شده کشور 6 خوشه صنعتی شامل خوشه صنعتی مبلمان، کفش، سنگ و سوهان در قم فعال هستند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور با بیان اینکه تامین منابع مالی، نقدینگی و بازاریابی از مهمترین مشکلات بنگاه های خرد و کوچک است افزود: در خوشه های صنعتی با ایجاد یک نشان تجاری معتبر تمام واحدهای خوشه به عنوان یک زنجیره به هم تنیده محصول خود را تحت عنوان همان نشان تجاری در کل کشور عرضه می کنند که این امر موجب کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری و رونق اشتغال در خوشه های صنعتی می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور با تاکید بر حمایت از آموزش های مهارتی، مدیریتی و بازاریابی گفت: یکی از مشکلات صنایع کشور نبود کارگر، استادکار و مدیر ماهر است که در این راستا آموزش 100 هزار نفر به صورت حضوری و غیرحضوری برنامه ریزی شده به طوری که تمام هزینه های این آموزش ها به صورت رایگان و توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور پرداخت می شود.
وی همچنین با بیان اینکه حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی بهترین راه برای بازاریابی است ادامه داد: برای کنسرسیوم ها تا 3 میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده ضمن اینکه بر اساس تفاهم امضا شده با نمایشگاه بین المللی تهران حضور در این نمایشگاه 50 درصد تخفیف دارد.
وی همچنین با اشاره به دستاوردهای اقتصادی پس از توافق هسته ای برجام تاکید کرد: بعد از برجام با 17 کشور تفاهم نامه امضا شده که برای نخستین بار بر اساس تفاهم نامه امضا شده با آلمان 25 بنگاه کوچک صنعتی کشور به صورت رایگان آموزش های مورد نیاز در حوزه صنعت مرتبط داده شده است.
وی از تاسیس مرکز مبادلات فناوری کره جنوبی در تهران خبر داد و گفت: در این مرکز آموزش، بازاریابی و تامین نیاز به صورت رایگاه به صنعتگران کشور ارائه می شود.
یزدانی با بیان اینکه چین، عراق، افغانستان، روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس مهمترین بازارهای هدف جمهوری اسلامی است ادامه داد: رایزن های بازرگانی ایران در کشورهای مختلف مشغول پایش و بررسی ظرفیت های صنعتی و اقتصادی کشورهای مختلف دنیا هستند که بر اساس گزارش های این رایزن های بازرگانی ظرفیت های خوبی در کشورهای مختلف به ویژه در آفریقا شناسایی شده و این ظرفیت ها به صنعتگران کشور معرفی می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی تاسیس یک رشته دانشگاهی برای ارائه آموزش های علمی و مهارتی مورد نیاز صنعت کشور را ضروری دانست و افزود: تفاهم نامه هایی با مراکز فنی و حرفه ای وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تدوین سرفصل های دروس این رشته انجام شده است.
وی با اشاره به استقرار خوشه های صنعتی در شهرک های صنعتی ادامه داد: از سال 1396 تمام اختیارات از تهران به هیات مدیره استانی برای تسریع و تسهیل در حل مشکلات بنگاه های صنعتی شهرک های صنعتی واگذار می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور همچنین با اشاره به تعامل صورت گرفته با فرابورس و بورس کالا گفت: مهمترین مشکل 70 درصد بنگاه های کوچک و متوسط کشور موضوع نقدینگی است که این مشکل گریبان گیر تمام صنایع کوچک و متوسط دنیا است با این تفاوت که در ایران سود سپرده گذاری مانع از سرمایه گذاری در صنعت شده است.
وی تاکید کرد: تاکنون 89 بنگاه صنعتی کوچک به فرابورس معرفی شده که از این تعداد 6 بنگاه پذیرفته شده و 8 واحد دیگر نیز مراحل نهایی را برای پذیرش در فرابورس طی کرده که این موضوع کمک بسیار بزرگی به نقدینگی مورد نیاز این صنایع ایجاد می کند.
یزدانی ادامه داد: حضور بنگاه های صنعتی در بورس موجب حذف دلالی و ارتباط مستقیم بین تولید کننده وبازار را فراهم می کند که این موضوع نیز نقش تعیین کننده برای صنایع کوچک و متوسطه خواهد داشت.
گفتني است در اين مراسم و با حضور معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران، استاندار قم، مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي و جمعي از مديران صنعتي و صنفي استان تفاهم نامه میان شرکت شهرک های صنعتی و اتحادیه سوهان قم جهت استقرار واحدهای تولید سوهان در شهرک صنعتی شهاب قم به امضاء رسيد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 30 بهمن 1395 ساعت 10:00
  • اندازه قلم

درباره ی خوشه سنگ قم

   خوشه سنگ قم با تمرکز حدود 250 واحد سنگبری ،8 معدن فعال سنگ ساختمانی و با اشتغال بیش از 4092 نفر در این واحدها در محدوده استان به عنوان یک خوشه مهم و استراتژیک برای توسعه مورد توجه است.
نزدیکی قم به تهران به عنوان بزرگترین بازار کشور ، موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی آن،این استان را بعد از اصفهان به دومین قطب با سابقه صنعت سنگبری کشور تبدیل کرده است. محصولات تولیدی این خوشه، سنگ گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر و انواع دیگر سنگ های ساختمانی است.

لینک های مرتبط 3