اخبار خوشه

اخبار خوشه (33)

11 اسفند 1397

اولین همایش صنعت سنگ قم روز چهارشنبه ۸ اسفند با حضور جمع کثیری از اعضای خوشه سنگ و مسئولان عالی استان ،اعضای کانون سنگ کشور، انجمن اصفهان،رضوانشهر و تهران در سالن همایش ونوس برگزار شد.

معصومی، عامل توسعه خوشه سنگ قم،در  این همایش گزارشی از فعالیتهای سه ساله خوشه ارائه نمودند و حضور در نمایشگاههای داخل و خارج از کشور ،زمینه سازی فعالیت های گروهی فروش مشترک و صادرات، همچنین خرید مشترک مواد اولیه را از جمله فعالیت های مهم خوشه سنگ اعلام نمود.
وی کلیدی ترین نقاط فشار صنعت سنگ استان را بازار ، کیفیت و بهره وری مواد اولیه نام برد.
ابراهیمی، ریاست انجمن صنفی سنگبران استان ضمن تشکر از همکاری نهاد ها و ادارات دولتی بویژه شرکت شهرکهای صنعتی استان، از عدم تخصیص یارانه صنعت گلایه نمودند و نیز از کارشناسی نبودن بخشی از بخشنامه های صادره نیز انتقاد کردند.
ریاست انجمن صنفی سنگبران قم از مشکلات مرتبط در زمینه حمل و نقل و افزایش قیمت ارز و تاثیر آن بر قیمت های تمام شده سخن گفتند.

بهرام سرمست، استاندار قم در نخستين همايش صنعت سنگ استان خوشه هاي كسب وكار سنگ و انگشتر را از اولويت هاي توسعه اي استان برشمردند.

وي با بيان اين كه قدرت رقابتي محصولات فراوري شده سنگ قم نه تنها در كشور و بلكه در بازارهاي بين المللي وجود دارد گفت: اين وظيفه مسئولان استان است كه با مطالعه و كار كارشناسي براي برنامه ريزي در چارچوب برنامه توسعه استان سياستگذاري هاي مناسب را داشته باشند.
استاندار قم اضافه كرد: اقدامات به گونه اي باشد كه در برنامه هاي حمايتي هم نيازها، مشكلات و انتظارات بخش خصوصي ديده شود و هم برنامه هاي حمايتي دولت در جهت ساماندهي و جهت دهي توليدكنندگان براي توسعه استان را بدرستي تبيين كنند.
وي در ادامه برند سازي را از نيازهاي مهم و اصلي در توسعه بازارهاي جديد و رونق توليد صنعت سنگ قم برشمرد و بيان داشت: برند سازي در طول زنجيره استخراج تا فراوري و عرضه سنگ به بازار مي تواند در راستاي افزايش ارزش افزوده و بالا رفتن مزيت هاي رقابتي در كنار توليد كنندگان ما قرار گيرد.
دكتر سرمست بیان کردند دو خوشه كسب وكار سنگ هاي تزئيني و انگشتر در قم بعنوان مكمل هم در اولويت هاي توسعه اي استان قراردارند و بايستي اين دو خوشه در كنار ساير مزيت هاي خوشه اي كه مورد شناسايي قرار گرفته اند به صورت جد در دستور كار مسئولان استان قرار بگيرند تا ضمن برند سازي شاهد كامل شدن ظرفيت سازي انها باشيم.
وي ورود بخش خصوصي و فعالان صنعت سنگ جهت رونق اين صنعت را بعنوان رسالتي مهم براي ذينفعان خوشه سنگ مورد تاكيد قرار داد و گفت: در مرحله اول اين ذينفعان هستند كه بايستي با تخصص خود وارد عمل شده و با حمايت و پشتيباني كامل دستگاه هاي دولتي در حوزه هاي آموزش، برندسازي، توانمندسازي، تامين مواد اوليه و توسعه بازار بتوانند آنگونه كه شايسته است نقش آفريني كنند.
استاندار قم نقش شركت شهرك هاي صنعتي و بخصوص عامل توسعه خوشه كسب و كار سنگ در راهنمايي و هدايت فعالان اين صنعت را كليدي و تاثيرگذار دانست و يادآور شد: شركت شهرك هاي صنعتي مي بايست با فراهم آوردن زيرساخت هاي لازم در راستاي تامين مواد اوليه، توليد، توسعه بازار و تامين زيرساخت هاي مورد نياز ايشان و بخصوص ايجاد شهرك صنعتي تخصصي فعالان صنعت سنگ را در رسيدن به منافعشان ياري كند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود، جلوگيري از خام فروشي را يكي ديگر از برنامه هايي دانست كه دستگاه هاي حمايتي و خود فعالان صنعت سنگ بايستي بيش از گذشته مورد توجه قرار دهند و تاكيد كرد: مشكل خام فروشي را نه تنها در صنعت سنگ بلكه در بسياري از توليدات استان و كشور شاهد هستيم و تا كنون نتوانسته ايم از نعمات و ذخاير الهي كه در اختيارمان است به طور شايسته اي استفاده كنيم و منافع لازم را ببريم.لذا كميته و كارشناسان مربوطه با فعال شدن در اين بخش برنامه ها را به نتيجه برسانند تا شاهد خروجي مناسب در اين بخش باشيم.
شعاعي، مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي قم نيز در حاشيه اين همايش با اشاره به وظايف اين شركت در زمينه سازي توسعه صنعت استان اظهارداشت: يكي از برنامه هاي حمايتي سازمان صنايع كوچك وشهرك هاي صنعتي ايران از توسعه صنعت و توليدات استاني پياده سازي مدل توسعه اي خوشه هاي كسب وكار است. وي پياده سازي خوشه سنگ قم را بعنوان پروژه كشوري اقتصاد مقاومتي داراي مزيتهاي فراوان برشمرد و خاطرنشان ساخت: اين خوشه كسب وكار داراي ظرفيت ارزآوري و اشتغالزايي بالايي براي استان مي باشد.

مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي قم اضافه كرد: خوشبختانه فعالان صنعت سنگ قم با درك صحيح از پتانسيل هاي موجود و بهره گيري از توان داخلي توانسته اند دستاوردهاي خوبي را بدست آورند.
وي ادامه داد: يكي از برنامه هاي راهبردي اين شركت در خوشه كسب و كار سنگ حضور جدي در بازارهاي بين المللي است تا با شناسايي بازارهاي هدف جديد اين مهم بدست آيد .
احمدی ، ریاست کانون سنگ ایران نیز طی سخنانی سنتی عمل کردن واحد های سنگبری در عرصه فروش را از نقاط ضعف این صنعت دانست .وی همچنین حمایت های دولت را در صنعت سنگ کافی ندانست و خواستار نگاه نو به این صنعت شد.

در پایان نیز فعالیت های صورت گرفته در خوشه سنگ را علیرغم محدویت های موجود موفق و قابل ستایش دانست.
سیجانی، ریاست سازمان صنعت معدن تجارت ضمن اعلام ظرفیتهای موجود سنگ استان و پتانسیل های موجود، فعالیتهای صورت گرفته در خوشه سنگ، در راستای توسعه این خوشه را موفق دانست و حمایتهای شرکت شهرکهای صنعتی را از برنامه های خوشه سنگ قم مثبت ارزیابی نمودند.
گفتني است در ادامه اين همايش ضمن رونمايي كتاب تلاشگران صنعت سنگ قم، از پيشكسوتان، فعالان برتر و صادركنندگان صنعت سنگ استان قم توسط استاندار مورد تجليل قرار گرفتند و لوح سپاس و تنديش همايش را دريافت كردند.
 

 

ادامه مطلب...
15 بهمن 1397

دفتر توسعه خوشه سنگ قم با همکاری سازمان مدیریت صنعتی و  شرکت شهرک های صنعتی استان، جلسه آموزشی " برنامه ریزی و مدیریت برگزاری نمایشگاه"، ویژه واحدهای سنگبری استان قم را برگزار کرد.

ادامه مطلب...
09 بهمن 1397

قم جزو پنج قطب مهم کشور در زمینه تولید صنعت سنگ به شمار می‌رود و با توجه به ظرفیت‌های بالای صنعت سنگ این استان و بعد از مطالعات کسب‌وکار از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان، خوشه سنگ قم در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ شکل گرفت.

ادامه مطلب...
09 بهمن 1397

قم جزو پنج قطب مهم کشور در زمینه تولید صنعت سنگ به شمار می‌رود و با توجه به ظرفیت‌های بالای صنعت سنگ این استان و بعد از مطالعات کسب‌وکار از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان، خوشه سنگ قم در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ شکل گرفت.

ادامه مطلب...
09 بهمن 1397

قم جزو پنج قطب مهم کشور در زمینه تولید صنعت سنگ به شمار می‌رود و با توجه به ظرفیت‌های بالای صنعت سنگ این استان و بعد از مطالعات کسب‌وکار از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان، خوشه سنگ قم در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ شکل گرفت.

ادامه مطلب...
27 دی 1397

این همایش در تاریخ 1397/10/25 با حضور مسئولین سازمان صمت، شرکت شهرک های صنعتی استان، استانداری ، خوشه سنگ قم،نماینده شورای اسلامی شهر قم ، مدیران و نمایندگان مرتبط با این صنعت در شهرک درودگران برگزار شد.

ادامه مطلب...
27 دی 1397

این همایش در تاریخ 25/10/1397 با حضور مسئولین سازمان صمت، شرکت شهرک های صنعتی استان، استانداری ، خوشه سنگ قم،نماینده شورای اسلامی شهر قم ، مدیران و نمایندگان مرتبط با این صنعت در شهرک درودگران برگزار شد.

ادامه مطلب...
27 دی 1397

این جلسه در تاریخ 97/10/18 در سالن جلسات دانشگاه فنی و مهندسی دانشگاه قم با حضور مسئولین دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه ، کلینیک صنعت و معدن دانشگاه ،خوشه سنگ قم  و فعالان صنعت سنگ استان برگزار گردید.

ادامه مطلب...
21 آذر 1397

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به فعالیت حدود 240 واحد سنگبری در استان گفت: عمده صادرات سنگ قم مربوط به واحدهای بزرگ صنعتی سنگ است.

ادامه مطلب...
26 مهر 1397

پیرامون بررسی برنامه عمل سال سوم خوشه سنگ قم، جلسه شورای راهبری در تاریخ 97/07/18 در شرکت شهرک های صنعتی استان برگزار گردید.

ادامه مطلب...
صفحه1 از3

درباره ی خوشه سنگ قم

   خوشه سنگ قم با تمرکز حدود 250 واحد سنگبری ،8 معدن فعال سنگ ساختمانی و با اشتغال بیش از 4092 نفر در این واحدها در محدوده استان به عنوان یک خوشه مهم و استراتژیک برای توسعه مورد توجه است.
نزدیکی قم به تهران به عنوان بزرگترین بازار کشور ، موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی آن،این استان را بعد از اصفهان به دومین قطب با سابقه صنعت سنگبری کشور تبدیل کرده است. محصولات تولیدی این خوشه، سنگ گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر و انواع دیگر سنگ های ساختمانی است.

لینک های مرتبط 3